František Langer » František Langer » Vzpomínka na rodné Vinohrady

Vzpomínka
na rodné Vinohrady

Žákovské tablo z obecné školy, rok 1898
Žákovské tablo z obecné školy, rok 1898

František Langer rád zdůrazňoval, že se narodil 3. března 1888 na Královských Vinohradech. Se svými rodiči Maxem a Růženou žili v Karlově ulici, dnešní Jugoslávské 18. Tehdy ještě jednu stranu nedalekého Náměstí Míru tvořila hospodářská usedlost Eichmanka s kravínem a pamětníci vyprávěli, že místo vinohradského náměstí bylo bramborové pole. Františkův otec měl nedaleko bytu, v dnešní Bělehradské ulici, obchod s lihovinami a vínem. Právě Bělehradská ulice se později stala na několik let domovem celé Langerovy rodiny. V domě číslo 72 žili kromě Františka a rodičů i bratři Jiří a Josef.

„Jdu-li nyní zvečera po vinohradských ulicích, stále ještě vidím tadyhle zeď s převislými větvemi stromů. A kdykoliv jdu do vinohradského divadla, mám znovu provinilý pocit, že lezu přes zeď Eichmanky na zakázaná, nezralá, ale přece tak lákavá jablka,“

vzpomínal po letech Langer na rodné Vinohrady.

A Vinohradům zůstal věrný i ve svých hrách. Autor se mnohokrát přiznal, že první dějství Velblouda uchem jehly psal podle sklepního bytu v Krameriově ulici, Obrácení Ferdyše Pištory se zase odehrávalo na sousedním dvoře v rodné Karlově ulici, Periferii zasadil František Langer na rozhraní Vinohrad a Vršovic a Anděle mezi námi před Hlavovu kavárnu. Langer své hry obohatil i slovníkem, který pochytil na vinohradských ulicích:

„Jistě jsem ze slovníku ulice nabral mnoho slov a obratů, jakými jsem se nesměl pochlubit ani doma, ani před panem učitelem.“

V době gymnaziálních studií byl František Langer ještě opatrný, ale po maturitě začal objevovat i jiná vinohradská zákoutí. V kavárně Demínka se seznámil s Jaroslavem Haškem a přihlásil se k anarchistickému hnutí, v hostinci U Zlatého litru v Balbínově ulici potkal Jakuba Arbesa, kterému mladý Langer chodil do nedaleké trafiky pro viržinka. V hostinci pana Zvěřiny, konkrétně v Kravíně, založili spolu s Jaroslavem Haškem Stranu mírného pokroku v mezích zákona a společnost se zde na Haškovy politické projevy scháze- VZPOMÍNKA NA RODNÉ VINOHRADY la opravdu vybraná: spisovatel Eduard Bass, Josef Lada, malíř Vratislav Bruner, básník Jiří Mahen či pozdější ministr spravedlnosti Prokop Drtina.

A Vinohrady, respektive zdejší Městské divadlo, se v pozdějších letech první republiky staly na dlouhá léta domovskou scénou Františka Langera. Devět premiér nových her a osm let jako šéfdramaturg. Jak sám autor říká:

„Vinohradům jsem nakonec propadl nadobro.“

Pozdrav bratranci Oskaru Pachnerovi do tehdejšího Německého Brodu, před premiérou Svatého Václava, rok 1912
První vizitka Františka Langera


Maturitní foto z roku 1907

Fotografie Františka Langera od Josefa Váchala